Reklama
25 Kwietnia 2019 Czwartek
Dziś imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
Do końca roku zostało 251 dni.
Reklama
Reklama

 
W hołdzie „Wyklętym” [FOTO]
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
piątek, 01 marca 2019 21:39

 


W Zduńskiej Woli oddano hołd „Wyklętym” przy pomniku w Alejach Kościuszki. Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie "Pamiętamy".


Wśród uczestników uroczystości: dzieci i młodzieży, służb mundurowych, samorządowców, polityków, przedstawicieli różnych środowisk społeczno – politycznych naszego miasta, był świadek tamtych dni, członek organizacji wojskowych „Wolność i Niezawisłość” oraz „Katyń” Jan Brzozowski, peudonim „Mars”. Działając w tych organizacjach zajmował się propagandą, kolportował ulotki. Jak twierdzi, chodziło przede wszystkim o wykazanie kłamstw ówczesnych władz oraz prawdy o Katyniu.


- Zadaniem tej organizacji było to, żeby uświadamiać młodzież, która uczyła się w szkołach tutaj i żeby odkłamywać historię, która wtedy była przyniesiona ze wschodu – mówi Jan Brzozowski


Członkowie WiN i Katynia prowadzili także akcje zbrojne. Jedną z nich było wtargnięcie na posterunek policji w Korczewie, by pozyskać powielacz do produkcji materiałów propagandowych.


- Brałem udział w obstawie, że gdyby coś się pojawiło, to.. Myśmy mieli broń ze sobą. To nie jest tak, że z gołymi rękoma się stało i czekało, czy tam ktoś przyjdzie, czy nie przyjdzie, czy słyużba bezpieczeństwa tutaj zadziała coś. Ale wszystko odbyło się po cichu i spokojnie. To, co myśmy chcieli, to osiągnęliśmy, bo nam to było potrzebne do pracy w podziemiu – dodaje „Mars”


Za swoją powojenną konspiracyjną, niepodległościową działalność, Jan Brzozowski został skazany przez sąd wojskowy na 5 lat więzienia.

 


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: środa, 06 marca 2019 07:54
 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski