Reklama
19 Listopada 2018 Poniedziałek
Dziś imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła
Do końca roku zostało 43 dni.
Reklama
Reklama

 
Składki do ZUS - po nowemu
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
sobota, 09 grudnia 2017 05:56Od 1 stycznia, przedsiębiorców czekają zmiany w opłacaniu składek. Zamiast kilku przelewów będą realizowali jeden. Zmieni się również sposób podziału składki. Zmiany dotyczą także przedsiębiorców zalegających ze składkami.


Dotychczas, płatnicy przelewali pieniądze do ZUS na 4 rachunki: oddzielnie na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, fundusz pracy oraz fundusz emerytur. Na przelewach znajdował się numer rachunku bankowego określającego konkretny fundusz na który dokonywana jest wpłata, NIP i Regon płatnika, typ wpłaty oraz okres, którego dotyczy wpłata a także numer decyzji. Od stycznia, przedsiębiorcy będą opłacać wspomniane składki tylko jednym przelewem, na 1 rachunek, nie podając NIPu, okresu ani rodzaju funduszu. Obowiązywać będą także nowe numery rachunków składkowych.

- To oszczędność czasu i kosztów przez płatników. Nie będą wypełniali czterech przelewów tylko jeden przelew na swój jeden numer rachunku składkowego, indywidualny numer rachunku składkowego. Po pierwsze: szybkość, obniżenie kosztów, szybsza identyfikacja tych wpłat przez zakład – mówi Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi

Informacje o nowych numerach składkowych w liczbie blisko 64 tysięcy łódzki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właśnie wysyła do płatników. Posiadanie takiego numeru to warunek możliwości opłacania składek po Nowym Roku. Swój numer składkowy można będzie także sprawdzić na stronie internetowej ZUSu.

Nowe przepisy dotyczą też przedsiębiorców, którzy mają problemy w terminowym płaceniu składek, a chcieliby być objęci ubezpieczeniem chorobowym. Powinni w takim przypadku wystąpić do ZUSu o układ ratalny i zawrzeć go przed 31 grudnia.

- W momencie, kiedy na zaległości będzie zawarty układ ratalny i płatnik będzie dokonywał płatności, to część płatności będzie księgowała się oczywiście na daną ratę, która będzie wymagana w terminie płatności a część na składkę i wtedy nie będzie tego ryzyka wypadnięcia z ubezpieczenia chorobowego, co ma znaczenie, jeżeli płatnik choruje i chciałby później otrzymać wypłatę zasiłku z ZUS – mówi Joanna Sadowska, inspektor w Wydziale Rozliczeń Kont Płatników II Oddziału ZUS w Łodzi 

Znowelizowane ustawą przepisy dotyczące płacenia składek przez przedsiębiorców, wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.

 


See also:
Najnowsze artykuły:

 
 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski