Reklama
19 Czerwca 2018 Wtorek
Dziś imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
Do końca roku zostało 196 dni.
Reklama
Reklama

 
Niewidomi też „obejrzą” eksponaty
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 28 marca 2017 18:42

Już niedługo, niepełnosprawni, a nawet niewidomi, będą mogli zwiedzać zduńskowolskie Muzeum Historii Miasta bez ograniczeń i bez przewodnika. Zapewni to realizacja specjalnego projektu, na który muzeum dostało pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli, na realizację projektu w ramach programu „Infrastruktura kultury”, dostanie z Ministerstawa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 35 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom, o wiele łatwiejszy dostęp do muzealnych eksponatów, mają mieć osoby niepełnosprawne ruchowo a nawet niewidomi. Osią projektu są 2 elementy, które mają umożliwić niepełnosprawnym swobodne korzystanie z muzeum. Pierwszy, to „schodołaz”.

- Takie urządzenie, które pozwala na łatwe wciąganie, czy wwożenie osób na wózkach, czyli nie poruszających się samodzielnie na piętro. To umożliwi zwiedzanie tych trzech sal wystawienniczych, które są na górze – mówi Tomasz Polkowski – dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Drugi, wiodący element tego projektu, to audiodeskrypcja. To swego rodzaju przewodnik audio – przypominający smartfona, gdzie nagrana jest narracja dotycząca eksponatów znajdujących się w danym pomieszczeniu.   

- Podchodząc na przykład do stołu, do mebla lub na przykład do jakiejś grupy przedmiotów, które są istotne dla zwiedzającego, uruchamia się program, który w słuchawce osoba nie widzaca słyszy opowieść na temat przedmiotu, przy którym się znajduje, czyli w ten sposób można sobie wyobrazić, zwiedzając sale, co tak naprawdę konkretnie zwiedzamy. Oczywiście to też oczywiście polega na tym, żeby udostępnić przestrzeń, żeby te osoby mogły też pewne elementy dotykać – wyjaśnia dyrektor Polkowski

Do tego wszystkiego dołączony będzie monitoring, dzięki któremu pracownik muzeum poprzez połączenie dźwiękowe z audiodeskrypcją i słuchawkami zwiedzającego, będzie mógł na przykład indywidualnie pokierować do wyjścia osobę, która zabłądzi w muzealnych pomieszczeniach, lub w inny sposób jej pomóc. Projekt ma zostać zrealizowany w wakacje.


See also:
Najnowsze artykuły:

Aktualizowany: wtorek, 28 marca 2017 20:45
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Kod antysapmowy
Odśwież

 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski