Reklama
26 Lipca 2017 Środa
Dziś imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
Do końca roku zostało 159 dni.
Reklama
Reklama

Logowanie


 
Aktualności
Niewidomi też „obejrzą” eksponaty
Wiadomości - Aktualności
Wpisany przez Sławek Cybulski   
wtorek, 28 marca 2017 18:42

Już niedługo, niepełnosprawni, a nawet niewidomi, będą mogli zwiedzać zduńskowolskie Muzeum Historii Miasta bez ograniczeń i bez przewodnika. Zapewni to realizacja specjalnego projektu, na który muzeum dostało pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli, na realizację projektu w ramach programu „Infrastruktura kultury”, dostanie z Ministerstawa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 35 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom, o wiele łatwiejszy dostęp do muzealnych eksponatów, mają mieć osoby niepełnosprawne ruchowo a nawet niewidomi. Osią projektu są 2 elementy, które mają umożliwić niepełnosprawnym swobodne korzystanie z muzeum. Pierwszy, to „schodołaz”.

- Takie urządzenie, które pozwala na łatwe wciąganie, czy wwożenie osób na wózkach, czyli nie poruszających się samodzielnie na piętro. To umożliwi zwiedzanie tych trzech sal wystawienniczych, które są na górze – mówi Tomasz Polkowski – dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Drugi, wiodący element tego projektu, to audiodeskrypcja. To swego rodzaju przewodnik audio – przypominający smartfona, gdzie nagrana jest narracja dotycząca eksponatów znajdujących się w danym pomieszczeniu.   

- Podchodząc na przykład do stołu, do mebla lub na przykład do jakiejś grupy przedmiotów, które są istotne dla zwiedzającego, uruchamia się program, który w słuchawce osoba nie widzaca słyszy opowieść na temat przedmiotu, przy którym się znajduje, czyli w ten sposób można sobie wyobrazić, zwiedzając sale, co tak naprawdę konkretnie zwiedzamy. Oczywiście to też oczywiście polega na tym, żeby udostępnić przestrzeń, żeby te osoby mogły też pewne elementy dotykać – wyjaśnia dyrektor Polkowski

Do tego wszystkiego dołączony będzie monitoring, dzięki któremu pracownik muzeum poprzez połączenie dźwiękowe z audiodeskrypcją i słuchawkami zwiedzającego, będzie mógł na przykład indywidualnie pokierować do wyjścia osobę, która zabłądzi w muzealnych pomieszczeniach, lub w inny sposób jej pomóc. Projekt ma zostać zrealizowany w wakacje.

Aktualizowany: wtorek, 28 marca 2017 20:45
 

Dodaj komentarz

Użytkownicy zarejestrowani mogą wprowadzać komentarze bez moderacji. Zachęcamy do rejestracji na portalu ezdunska.pl


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników. Portal eZdunska.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich tresc. Komentarze zawierajace wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o jezyku polskim z dnia 7 października 1999r.), będą usuwane.


 
Reklama
Reklama
                              Partnerzy:
                                 
Copyright© Agencja Informacyjno - Artystyczna "Jarso - Media" Sławomir Cybulski